KLESZCZE
Idzie wiosna – chroń swojego pupila przed pasożytami!
Nie tylko ludzie, ale także psy, koty i inne zwierzęta są narażone na różnego rodzaju choroby wywoływane przez pasożyty. Trzeba pamiętać, że możemy je podzielić na dwie kategorie. Wewnętrzne, czyli te, które krążą w układzie pokarmowym, i zewnętrzne. W przypadku tej drugiej grupy to przede wszystkim pchły i kleszcze. Największe ryzyko występowania tych pajęczaków przypada na okres wczesnowiosenny – wówczas możemy mówić o ich intensywnym wysypie. Dlatego trzeba pamiętać, żeby w marcu zabezpieczyć swojego pupila.
Jak walczyć z kleszczami?
Jednym z najczęściej stosowanych środków ochrony przed pasożytami zewnętrznymi, zwłaszcza kleszczami, są specjalne obroże. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się m.in. dostępne w NaszeZoo.pl obroże Foresto dla małych psów oraz obroże Foresto dla psów powyżej 8 kg, które odstraszają nie tylko kleszcze, ale również ich larwy i nimfy. Taka profilaktyka jest szczególnie ważna w ostatnich latach, kiedy tak naprawdę nie mamy mocnych i mroźnych zim, a te pasożyty do uaktywnienia się potrzebują jedynie, aby temperatura miała niewiele ponad 0 stopni Celsjusza. Dlaczego walka z tymi pajęczakami jest taka istotna? Ponieważ kleszcze przenoszą poważne choroby. Do najczęściej występujących zaliczamy boreliozę, babeszjozę i anaplazmozę. Późna diagnoza powoduje bardzo długie leczenie, które niekiedy nie jest wystarczające, co ostatecznie może doprowadzić do tego, że będziemy musieli pożegnać się ze swoim podopiecznym.
Jak pozbyć się pcheł?
Wiosną, równie dużym zagrożeniem co kleszcze, są pchły. Te pasożyty powodują mocny świąd i zaczerwienienie, które czasem przeradza się w zapalenie skóry. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o regularnym zabezpieczaniu naszych milusińskich. Na rynku mamy wiele dostępnych preparatów w różnej formie, z czego najczęściej (podobnie, jak w wypadku kleszczy) wybierane są obroże. W przypadku mniejszych psów doskonale sprawdzi się obroża Kiltix dla małych psów. Z kolei z myślą o nieco większych psiakach powstały obroże Kiltix dla średnich psów oraz Kiltix dla dużych psów. Oprócz nich w asortymencie NaszeZoo.pl znajdują się też pipety oraz tabletki.
Jak zabezpieczyć psa przed pasożytami wewnętrznymi?
Równie niebezpieczne dla czworonogów, jak pasożyty zewnętrzne, są te atakujące wnętrze organizmu, m.in. obleńce czy tasiemce, które wywołują u nich biegunki, wymioty i ogólne osłabienie. Powoduje to, że nasz zwierzak staje się apatyczny, nie je, mało pije, a pasożyt nadal krążący po jego organizmie, dalej go osłabia. Tabletki, które pomogą chronić pupila, m.in. Drontal Plus Flavour dla psów, możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym i podać je w każdym momencie. Nie kosztuje nas to wiele wysiłku, a mamy pewność, że ukochany piesek jest bezpieczny.
Zagrożenia, jakie niosą za sobą pasożyty, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, nie możemy lekceważyć. Dlatego pilnujmy, żeby w okresie między marcem a październikiem nasz pupil był odpowiednio zabezpieczony przeciwko pchłom, kleszczom i pozostałym pasożytom.
Autor:
Nastasja Wodniczak
ekspert ds. weterynarii