Złe nawyki u psa i kota przy jedzeniu. Jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia odżywiania i dziwne nawyki towarzyszące jedzeniu dotyczą nie tylko ludzi. Występują one także u naszych czworonożnych przyjaciół. Nadmierny apetyt, żebranie przy stole czy agresja w obecności pełnej miski to tylko nieliczne z zachowań, które można określić jako złe nawyki u psa.


Wśród nieprawidłowych zachowań u czworonogów ściśle związanych z pobieraniem pokarmu można wymienić zwłaszcza:
•    żebranie przy stole,
•    notoryczne wyjadanie pokarmu innym zwierzętom,
•    zjadanie resztek znalezionych na spacerach,
•    zjadanie rzeczy nienadających się do jedzenia,
•    agresję związaną z pilnowaniem jedzenia,
•    lęk przed jedzeniem z miski lub w obecności opiekunów.

Wymienione wyżej problemy to zdecydowanie najczęściej pojawiające się złe nawyki u zwierząt. Takie zaburzenia mają podłoże behawioralne lub somatyczne (zdrowotne). Wiele z nich może wynikać także z błędów popełnianych przez właścicieli czworonogach.

„No daj gryza…”
Wielkie oczy świdrujące Cię na wylot spod stołu. Kto nie zna tego widoku? A co więce – jak mu się oprzeć? Ciężko odmówić wielkim, szczerym oczom pupila czującego apetyczne zapachy dochodzące ze stołu, mówiącym: „No daj gryza…”. Dlatego zazwyczaj kończy się to podaniem mu kąska z własnego talerza. Najczęściej zaczyna się od dokarmiania szczeniaka podczas posiłków. Od małego pies uczy się, że gdy rodzina zasiada do stołu, on może liczyć na jakąś apetyczną przekąskę. Choć to raczej niegroźny nawyk i wielu opiekunom psów w ogóle on nie przeszkadza, warto nie uczyć pupila żebrania. Jeśli konsekwentnie będziemy mu odmawiać, w końcu nauczy się, że takie zachowanie nic mu nie da. By odzwyczaić psiaka od żebrania można również podawać mu jego posiłek w tym samym czasie, w którym spożywacie swój własny. Psiak zajmie się swoją miską, a wy będziecie mogli zjeść w spokoju.

Agresywne zachowanie
Twój pupil obsesyjnie pilnuje swojej miski i warczy, gdy ktokolwiek próbuje się do niej zbliżyć? Ten problem często dotyczy psów ze schroniska – i być znacznie poważniejszy problem aniżeli niewinne żebranie spod stołu. Jednak i takie złe nawyki u psów i kotów da się wyeliminować! Podstawowa zasada w tym wypadku mówi, że powinniśmy jak najlepiej dać pupilowi do zrozumienia, że nie ma żadnego powodu, dla którego powinien bronić swojej miski. Zwierzak musi zrozumieć, że wcale nie chcesz mu jej zabrać – a wręcz przeciwnie, Twoje zbliżanie się do miski oznacza, że zaraz wpadnie tam coś pysznego. Inną drogą eliminacji tego nawyku jest zaprzestanie na jakiś czas karmienia pupila z miski na rzecz podawania mu jedzenia z ręki. Kluczowe jest jednak ustalenie, dlaczego pies zaczął się w ten sposób zachowywać.

Inne niepokojące działania
Nadmierny apetyt lub przeciwnie – jego utrata – mogą być objawem depresji lub długotrwałego stresu zwierzęcia, wynikającego np. z utraty opiekuna czy przeprowadzki w nowe miejsce. Tak jak ludzie, tak i zwierzęta dzielą się na te, które w wyniku stresu czy dużych emocji tracą zainteresowanie jedzeniem i takie, które poprawiają sobie nastrój, pochłaniając ogromne jego ilości. Jak rozwiązać ten problem? Należy jak najszybciej wyeliminować czynnik powodujący stres. Warto również postarać się o poprawienie nastroju czworonoga – na przykład poprzez urozmaicenie codziennej aktywności.
Stres lub depresja mogą również powodować, że Twój pupil gryzie i zjada przedmioty nieprzeznaczone do jedzenia. W ten sposób często przejawia się także frustracja wynikająca np. z ignorowania potrzeb psa – wiele czworonogów próbuje tak zwrócić uwagę swoich opiekunów. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj, gdy dostrzegamy w pysku pupila coś niejadalnego, bardzo szybko reagujemy, próbując mu to odebrać. Wówczas zwierzę uczy się, że gdy mu się nudzi, wystarczy spróbować zjeść kamień, but czy inny przedmiot, a opiekun od razu rzuca się za nim w pogoń, co jest gwarantem świetnej zabawy. Takie zachowanie psa może jednak mieć również dużo bardziej złożone podłoże – np. być efektem zbyt ostrego traktowania podopiecznego.

Jak pomóc?
Jakiekolwiek odstępstwo od zwyczajnych zachowań czworonoga podczas jedzenia powinno nas zaniepokoić – zwłaszcza, jeżeli dotyczy to utraty apetytu lub jego gwałtownego wzrostu. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, a dopiero po wyeliminowaniu przyczyny zdrowotnej rozpocząć poszukiwania innych powodów zmiany zachowania.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

eighteen − three =