Stroić czy nie stroić… Ubranka dla psów.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Ubranka dla psów od początku budzą dość skrajne emocje. Mają swoich zdecydowanych zwolenników, jak i przeciwników. Ci ostatni zazwyczaj głośno wyrażają swoje niezadowolenie widząc psiaka w kolorowych fatałaszkach. Wszak „Kto to widział, żeby ubierać psa?!”.

Dziś pupile nie żyją już tak, jak kiedyś. Mieszkają z nami w ciepłych, ogrzewanych zimą mieszkaniach, śpią w łóżkach opatulone kołdrą lub kocem. Lata wygodnego życia u boku właścicieli sprawiły, że nie są już tak dobrze przystosowane do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dlatego są sytuacje, w których nasz pupil najzwyczajniej w świecie potrzebuje dodatkowej warstwy ochronnej – przed mrozem, wiatrem czy gorącym letnim słońcem, które może poparzyć jego delikatną skórę.

Futro ma warstwy…
Jak mawiał Shrek – znana i lubiana postać z serii bajek nie tylko dla dzieci – ogry, jak cebula, mają warstwy. Podobnie rzecz ma się z psią sierścią. Istotną rolę w zachowaniu stałej temperatury ciała pełni u psów podszerstek. To krótka, gęsta, miękka warstwa futra, która znajduje się pod wierzchnią warstwą włosia. Jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną. Zależnie od pory roku, temperatury, gatunku i rasy psa, podszerstek może być mniej lub bardziej obfity. Niektóre rasy, takie jak charcik włoski czy maltańczyk, nie posiadają go, co czyni je zdecydowanie Dog in jacketmniej odpornymi na chłód i niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie psiaki poleca się ubierać przynajmniej zimą, kiedy temperatury oscylują w okolicy zera, a deszcz i śnieg dają się we znaki. Przemoczony psiak po długim spacerze jest narażony na różne schorzenia – od niegroźnego zapalenia pęcherza po zapalenie płuc, które zazwyczaj wymaga leczenia antybiotykami i może nawet zagrozić życiu Twojego milusińskiego. Dlatego ciepły kombinezon, kubrak lub kurtka powinny stanowić obowiązkowy strój podczas spacerów dla psiaków, które nie posiadają podszerstka.
Psiaki otulone ciepłą kurtką, kombinezonem lub derką podczas zimowego spaceru nie budzą już takich emocji jak kiedyś. Kontrowersyjne wciąż jest jednak ubieranie pupili latem. Większość uważa to za zbędną fanaberię, lecz w przypadku niektórych ras jest to niemalże konieczność. Ostre promienie słoneczne mogą podrażniać delikatną skórę bezwłosych lub strzyżonych letnią porą na krótko czworonogów. Dlatego przewiewne bawełniane T-shirty dla psów to nie zawsze kwestia fanaberii i poczucia estetyki właściciela, ale troska o bezpieczeństwo ukochanego czworonoga.

Ubranie czy przebranie?
Oczywiście istnieją też ubranka dla psów stworzone tylko po to, by zaspakajać poczucie stylu i estetyki właściciela. Sukienki, sweterki czy bluzy dla psów w modnych kolorach służą raczej temu, by urozmaicić wizerunek naszego pieska niż osłonić go przed zimnem czy promieniami słonecznymi. Oczywiście nie ma nic złego w dbaniu o to, by psiak był równie modny i stylowy, co jego właściciel – pod warunkiem, że pupil czuje się z tym równie komfortowo, co jego pan.

Stroić czy nie stroić…
Z ubrankami, tak jak ze wszystkim, należy umieć zachować umiar. Jeśli lubisz ubierać swojego pupila i widzisz, że iAutumn portrait of a dog wearing a coat on w fatałaszkach, nawet tych bardziej wymyślnych, czuje się komfortowo, to nie ma w tym nic złego. Jeżeli jednak zauważasz, że psiak wydaje się niespokojny, wierci się, porusza w nienaturalny sposób lub zwyczajnie próbuje pozbyć się okrycia, zastanów się, czy warto go męczyć tylko po to, by zaspokoić własne poczucie estetyki. W końcu chodzi przede wszystkim o to, aby jemu było wygodnie. Nie warto także wzbraniać się przed ubieraniem psa tylko dlatego, że część osób wciąż uważa to za fanaberię. Jeśli widzisz, że pupil marznie podczas spaceru, kup mu kubrak lub kurtkę. Ochronisz go w ten sposób nie tylko przed zimnem, ale także przed chorobami, o które nietrudno po wychłodzeniu podczas zimowego spaceru.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

ten + 1 =