Socjalizacja psa z otoczeniem

Przygotowanie siebie i mieszkania na powitanie nowego zwierzaka to jedno, ale trzeba jeszcze zadbać o jego prawidłową socjalizację z otoczeniem. Jeśli chcesz być właścicielem szczęśliwego i dobrze ułożonego psa musisz zatroszczyć się o jego życie społeczne już od pierwszych dni. Jak zawsze staje przed Tobą wiele pytań, ale na pewno poradzisz sobie z tym obowiązkiem.

Pierwszy i najważniejszy krok, który zagwarantuje Tobie właściwe wychowanie pupila – nie bagatelizuj tego aspektu. Deficytów nabytych w młodości nie da się „załatać” późniejszą nauką. Wielu ludzi pomija ten fakt, co w przyszłości skutkuje zmaganiem się z wieloma problemami. Czytając ten artykuł dowiesz się kiedy zacząć, co powinieneś robić, a czego nie podczas socjalizacji swojego pupila.

Kiedy zacząć?

Często zadawane pytanie powinno brzmieć raczej „kiedy skończyć?”. Im wcześniej wystartujemy, tym lepiej – socjalizowanie psiaka zaczynamy od pierwszego dnia wspólnego życia, kończymy natomiast około 16 tygodnia życia. W tym okresie czworonogi stają się tzw. młodzieżą i z tygodnia na tydzień odpowiednie wychowanie psa staje się trudniejsze. Weź uwagę to, że dorosłych psów nie można już socjalizować – możne je jedynie resocjalizować, czyli oduczyć złych nawyków i korygować złe zachowanie. Jest to jednak bardzo ciężkie zadanie, wymagające dużo pracy i często nieskuteczne.

 

Cute little husky puppy isolated on white backgroundJak to się robi?

Obowiązują pewne proste zasady, bardzo podobne do tych, które stosuje się podczas socjalizacji dzieci z otoczeniem. W tym okresie najważniejsze jest to, aby psiaka spotykały miłe rzeczy. Te, które źle się kojarzą utrwalą się w pamięci i będą bardzo trudne do zmiany. Szczeniaka, tak jak i małe dziecko ciekawi wszystko, a najbardziej to co nie powinno go w ogóle obchodzić. Skąd młody psiak może wiedzieć, że nie wolno mu wybiegać na ulice czy wkładać łapy do ognia? Unikaj więc niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji, a wszystko pójdzie zgodnie z planem.

 

Socjalizacja psa, a szczepienia

Okres pomiędzy szóstym, a dwunastym tygodniem życia to czas niezbędnych szczepień. Istnieje możliwość ustalenia cyklu szczepień z lekarzem weterynarii tak, aby socjalizację psa zacząć jak najwcześniej. Wczesne szczepienie psa (około szóstego tygodnia) pozwala na zabezpieczenie zdrowia psa. Trzecia i ostatnia dawka szczepień podawana jest w 12. tygodniu życia. Jednak zanim szczepionki zaczną działać, zwierzak może nabawić się już różnych chorób. Jak pogodzić ze sobą kwarantannę i wszystkie elementy wpływające na wychowanie psa?

Jeśli psiak nie jest zbyt duży i ciężki, możesz wynieść go na dwór na rękach. Jest to o wiele lepsze niż trzymanie go w domu. Stawiając go na ziemi musisz mieć pewność, że nie załatwiały się tam inne psy, a także unikaj bezpośredniego kontaktu z nieszczepionymi zwierzakami.

Wiele elementów socjalizacji można przeprowadzić w domu. Oswajanie psiaka z takimi urządzeniami jak suszarka czy odkurzacz oraz wiele zapachowych bodźców to świetny wstęp do rozpoczęcia wychowania na zewnątrz. Ilość ludzi przebywających w domu również ma na to wpływ. Idealnym przypadkiem są goście z własnymi zwierzakami. Oczywiście szczepionymi.

 

Co zrobić ze złymi doświadczeniami?

Wypadki zdarzają się każdemu. Należy ich unikać, ale jeśli podczas socjalizacji nie wszystko pójdzie po naszej myśli, nie oznacza to końca świata i wiecznej szkody w psychice Twojego pupila. Należy powtarzać dany epizod z wykluczeniem negatywnego elementu. Na początku szczeniak może niechętnie podchodzić do powtórek, ale z czasem wszystko powinno wrócić do normy.

 

Socjalizacja psa poprzez zabawę

Świetnym rozwiązaniem są wszelkie zabawki dla psa, które maksymalnie go stymulują. Doskonale sprawdzą się wszelkie gadżety marki KONG, w których można schować przysmak. Rozwinie to szczeniaka fizycznie i intelektualnie. Zabawki wyposażone w piszczałkę również pozytywnie wpłyną na socjalizację psiaka.

Aportery i piłki są znakomite podczas przyzwyczajania pupila do innych czworonogów. Wspólna zabawa to z całą pewności miły i przyjemny aspekt.puppy labrador retriever

 

Nie musisz robić wiele podczas wychowywania zwierzaka, ale socjalizacja psa to element, którego nie można pomijać. Ważne, żeby zacząć od zaraz – nie za tydzień, czy miesiąc. Od pierwszego, wspólnego dnia oswajaj pupila z otoczeniem, a wyrośnie on na radosnego i wychowanego czworonoga.

 

 

Źródło:

– Gwen Bailey, Szczenię Doskonałe. Wyd. Galaktyka 2008

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

seventeen − 4 =