Psi atleci – czyli olimpijczyk w Twoim domu

O niebanalnych dyscyplinach, które zaczynają podbijać świat. O sportowcach, którzy pomimo czterech łap i braku wielkich pieniędzy rozbudzają w nas największe emocje. O trenerach, do których możesz dołączyć nawet TY!

W epoce pięknego ciała i fit rozumu coraz częściej przeciętny Kowalski rezygnuje z pilota do telewizora i kufla bursztynowej cieczy na rzecz trykotu i wygodnych butów do biegania. Nikogo nie powinno wiec dziwić, że trend zdrowego odżywiania i sportowego trybu życia dotknął również naszych czworonogów. Właścicielom rasy – najlepszych przyjaciół człowieka zaczął marzyć się prawdziwy champion, który swoją sylwetką i wynikami zawstydzą niejednego olimpijczyka. Choć psi olimp nie narzeka na brak herosów to i Twój ulubieniec może tam dołączyć, gdyż dyscyplin dla zwierzaka ciągle przybywa.

Czworonożny Kubica

Husky dogsled racing Niewątpliwie wyścigi psów to sport, który od zarania dziejów budził ogromne emocje. Już w starożytnej Mezopotamii charty cieszyły się ogromnym powodzeniem, za sprawą szybkości, z jaką dopadały zwierzynę. Do dziś przetrwały freski, które opisują tą wyjątkowo smukłą rasę psów, jako drapieżne antylopy. Gdy pojawiły się w Europie sprowadzone przez starożytnych, brytyjskich gentelmenów z Afryki szybko odkryły swoje powołanie w wyścigach. Na początku za królikami teraz już po torze, jako najbardziej ekskluzywny sporty dla zamożnych tego świata, dostarczają widz0m olbrzymiej rozrywki. Psi atleci co tydzień stają na starcie by w ferworze walki, przy głośnych wiwatach tłumu zdobywać splendor i chwałę.

W tym samym czasie na drugiej stronie kuli ziemskiej, szlachetna psia rasa, która według legend pochodzi od pradawnego wilka, staje na starciu wyścigu Yukon Quest, który uchodzi za najtrudniejszą i najniebezpieczniejszą rywalizację na całym świecie. Dyscyplina ta pomimo wielu przeciwników jest jednak przykładem idealnej symbiozy człowieka ze zwierzęciem. W zimnych lasach Jukonu zaprzęg złożony z siedmiu par zwierzaków i ich właściciela, tworzy jeden organizm. Więź miedzy człowiekiem, a zwierzęciem osiąga tutaj zupełnie inny wymiar. Jedność i empatia jest tutaj jedyną możliwością przetrwania. Uczestnicy sami opowiadają o tym, że duch zwierząt przenika ich z każdym pokonanym kilometrem.

Czworonożni kulturyści

Jednak to nie kudłacze z zimnych lasów Ameryki północnej uważane są za mocarzy psiego gatunku. Pittbulle i Rottweilery to rasy niecieszące się dobrą sławą czworonożnego kulturysty. Przez lata były uważane, za jedne z najgroźniejszych przypadków całego zwierzyńca. Światopogląd ten zapoczątkowali już starożytni Rzymianie, którzy traktowali walki psów, jako rozrywkę codzienną. Na szczęście te stały się dzisiaj nielegalne, jednak łatka psich morderców nadal ciągnie się za starożytnymi gladiatorami. Prawda jest taka, że nie ma złych psów, są tylko źli właściciele i to właśnie oni są winni agresywności psa. Tak naprawdę, zwierzaki z rodziny bullowatych i ich brunatni kuzyni mogą stać się cudownymi kompanami, a ich budowa może być wykorzystana jako dar, a nie przekleństwo. Zasadę ta wykorzystują uczestniczy zawodów Weight Pulling, gdzie psi atleci podnoszą i przeciągają ciężary, których nie powstydziłby się niejeden strongmen. Tutaj również widać olbrzymia więź, odpowiedzialność i szczerą miłość właścicieli do swoich pupilów. To oni czuwają nad bezpieczeństwem, dbają i odżywiają swoich podopiecznych specjalnymi suplementami by te osiągnęły jak najlepsze wyniki.

Podwórkowe harce na olimpiadę

Nie każdy z nas posiada podręcznikowy przykład psiego atlety w swoim domu. Jednak każdy może posiadać prawdziwego olimpijczyka! W obecnym świecie codziennie pojawiają się nowe zawody sportowe, nie inaczej jest w przypadku batalii dotyczących naszych czworonogów. Istnieją dyscypliny, których możesz nauczyć swojego pupila. Wystarczy tylko odpowiedni sprzęt i trochę czasu, a sprawisz, że Twój pies stanie się ulubieńcem widowni. Dogfrisbee to dyscyplina, która łączy popularne aportowanie ze sportową rywalizacją. Kluczem do sukcesu jest tutaj aporter, który szybko stanie się ulubioną zabawką Twojego przyjaciela. Świetnie w tej roli sprawdzi się frisbee firmy Kong. Kolejną dyscypliną, w której liczą się tylko chęci jest Agility, czyli coraz popularniejszy tor przeszkód, stworzony specjalnie dla waszego duetu. Odpowiedni trening i przysmaki dla psa sprawią, że stadiony świata, jak mawia popularny szpakowaty komentator, znajdą swego psiego idola właśnie w twoim ulubieńcu. Spielende Mini-Aussies im Schnee

Istnieje nieskończenie wiele możliwości i tylko od was zależy, w jakiej dyscyplinie chcecie osiągnąć sukces. Możecie razem tańczyć, skakać do wody, biegać czy nawet śpiewać. Nie zapominajmy jednak, że zabawy zostały stworzone po to by spędzać razem czas i budować wspólną więź. By bez przymusu i przemocy bawić się razem ze swoim ulubieńcem i czerpać z tego radość. Wtedy nawet bez tytułu atlety czym medalisty pies stanie się Twoim  ulubionym olimpijczykiem.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

17 + eleven =