Podróż z psem. Ekwipunek czworonożnego podróżnika (cz. 1)

Choć dotarliśmy już do wakacyjnego półmetka, lato nadal trwa, rozpieszczając nas wyjątkowo przyjemną pogodą. Wciąż nie kończą się także małe i duże podróże. Dlatego w dzisiejszym poście podpowiemy, jak przygotować się do wspólnej podróży z czworonożnym ulubieńcem, jeśli na urlop wybieracie się samochodem.

Auto to zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu, jeśli decydujemy się na podróż z psem. Warto wcześniej się do niej przygotować – właściwe akcesoria oraz odpowiednie wyposażenie sprawią, że już sam początek wspólnego urlopu będzie bardzo udany, a przede wszystkim bezpieczny dla naszego ulubieńca.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podróżując samochodem zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa. Nie zapominajmy zatem zabezpieczyć w ten sam sposób naszego ulubieńca. Wiele marek specjalizujących się w produkcji akcesoriów dla czworonogów posiada w swojej ofercie samochodowe szelki dla psów. W sklepie Naszezoo.pl znajdziecie kilka modeli m.in. wersję dla psów ze smyczą lub wariant dla kotów. Dzięki nim przypniesz psa Golden Retriever Looking Out Of Car Windoww dowolnym miejscu w aucie, gwarantując mu bezpieczeństwo np. podczas gwałtownego skrętu, hamowania bądź stłuczki. Szelki samochodowe ograniczą także ruch pupila w samochodzie. Niektóre czworonogi podczas podróży autem niespokojnie przechodzą z tylnego siedzenia na przednie, a takie zachowanie może być niebezpieczne nie tylko dla samego psiaka – pupil może bowiem rozpraszać kierowcę bądź wytrącić mu kierownicę z rąk. Innym sposobem na zabezpieczenie czworonoga podczas podróży samochodem jest odpowiednio dobrany transporter. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla małych psów lub kotów.

Nie tylko pasy

Ekwipunek czworonożnego podróżnika nie kończy się jednak na pasach bezpieczeństwa. Niezależnie od tego w jak daleką podróż z psem się wybierasz, zawsze miej przy sobie butelkę świeżej wody i miskę dla psiaka. Na rynku dostępne są specjalne podróżne miski, które wykonane są z elastycznych lub miękkich materiałów, dzięki czemu można złożyć je do kieszonkowych rozmiarów. To czyni z nich idealny podróżny gadżet. Należy również uważać z karmieniem pupila przed wyjazdem. Nawet pupil, który krótkie wyprawy autem zazwyczaj znosi wzorowo podczas dłuższych podróży może wymiotować. Dlatego lepiej nie karmić psiaka na kilka godzin przed wyjazdem, tuż przed nim ani w trakcie drogi. Warto także odpowiednio zabezpieczyć tapicerkę przed „żołądkowymi sensacjami” czworonoga. W tym celu doskonale sprawdzą się samochodowe maty. Takie rozwiązanie skutecznie osłoni siedzenia przed zabrudzeniami, ale także przed psią sierścią, która zazwyczaj latem wypada intensywniej.

Niby oczywiste, a jednak…

Choć pewne kwestie mogą wydawać się oczywiste, w ferworze przygotowań do długo wyczekiwanych wakacji zdarza nam się zapominać nawet o oczywistościach. Dlatego przypomnijmy kilka podstawowych zasad wspólnego podróżowania z czworonogiem. Jeżeli w podróż z psem wybieramy się autem, które nie posiada klimatyzacji, lepiej wyruszyć w trasę w godzinach wieczornych – zwłaszcza, gdy panują upały. Jeżeli podróż zaplanowaliśmy na wcześniejsze godziny, warto zaopatrzyć się w samochodowe zasłony, by samochód aż tak nie nagrzewał się od słońca.
Podczas jazdy z ulubieńcem „na pokładzie” staraj się prowadzić auto płynnie, nie wchodzić zbyt gwałtownie w zakręty i nie hamować zbyt ostro. Niewskazana jest także głośna muzyka ani zbyt wysoka temperatura. Wspólna podróż z psem wiąże się również z częstszymi postojami. W przypadku dłuższej jazdy optymalnie jest robić przerwy co ok. 2 godziny. Pozwól wówczas pupilowi wysiąść z samochodu, a jeśli masz taką możliwość – przejdź się z nim kawałek, by mógł „rozprostować kości” i załatwić potrzeby fizjologiczne. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psiaka samego w aucie! Organizm czworonoga jest o wiele wrażliwszy na wysokie temperatury i zdecydowanie gorzej przystosowany do radzenia sobie z upałami niż organizm ludzki. Samochód – nawet pozostawiony w cieniu – nagrzewa się bardzo szybko, dlatego pozostawienie pupila w tak nagrzanej „puszce” nawet na chwilę może się niestety skończyć tragicznie…
Wyjeżdżając na wakacje warto przypiąć pupilowi do obroży adresówkę. Nawet grzecznym czworonogom czasem zdarza się dać nogę, a gdy jesteśmy daleko od domu, na nieznanym terytorium lepiej dmuchać na zimne… W adresówce możesz ukryć najważniejsze informacje – imię zwierzaka, Twoje dane oraz numer kontaktowy. W ten sposób nawet, jeśli psiak gdzieś się zagubi, osobie, która na niego trafi łatwiej będzie się z Tobą skontaktować.

Frajda i odpowiedzialność

Wspólna podróż z psem to ogromna przyjemność, ale także wielka odpowiedzialność. Warto zatem zastosować się do tych kilku prostych zasad, by bezpiecznie i w komfortowych warunkach dotrzeć na wymarzone wakacje. Nie wszyscy właściciele czworonogów mogą sobie jednak pozwolić na podróż autem. Niektóre wyjazdy wymagają wykorzystania innych środków transportu, dlatego w kolejnym poście przygotujemy dla Was kolejne porady!

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

1 komentarzNapisz komentarz

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

4 × 1 =