Jak dbać o psa jesienią?

Chłodne poranki, spadające liście i coraz krótsze dni zwiastują jedno – nadeszła jesień! Choć spacery wśród suchych, kolorowych liści to dla Twojego pupila z pewnością ogromna frajda, spadek temperatury po upalnym lecie może dać mu się we znaki. Dlatego dziś radzimy jak dbać o psa jesienią i na co należy zwrócić uwagę w pielęgnacji o tej porze roku.


Zwierzęta, podobnie jak ludzie, również odczuwają zmianę aury na jesienną. Jak dbać o psa jesienią, by uchronić go przed przykrymi konsekwencjami kapryśnej o tej porze roku pogody? Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, które prezentujemy poniżej.

Dietetyczne rewolucje
Podczas spacerów w chłodnej aurze zwierzak zużywa więcej energii, by utrzymać stałą temperaturę ciała. Dlatego jesień to dobry czas, aby wzbogacić nieco dietę pupila. Zadbaj o to, by w codziennym jadłospisie czworonoga znalazło się więcej kwasów omega 3 i 6. Szczególnie troskliwie należy przyjrzeć się diecie czworonogów mieszkających na dworze. Bardziej kaloryczna dieta ułatwi im funkcjonowanie jesienią i zimą. Warto także wprowadzić do codziennego jadłospisu suplementy, uzupełniające witaminy i minerały w diecie psa.

Oczy dookoła głowy
Jesienią dni stają się coraz krótsze, a to oznacza więcej spacerów w ciemnościach. Warto zaopatrzyć czworonoga w akcesoria spacerowe opatrzone odblaskowymi elementami lub zakupić specjalną odblaskową opaskę. Dzięki temu pupil będzie lepiej widoczny zarówno dla Ciebie, jak i dla innych spacerowiczów oraz kierowców.
Jesień to idealna pora na długie spacery po lesie, ale także na grzybobranie. Choć większość grzybów jest mało toksycznych, około 1% stanowią gatunki trujące, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Dlatego zabierając czworonoga na jesienny spacer do lasu staraj się trzymać go jak najdalej od obszarów występowania grzybów. Miej oczy dookoła głowy!

Zmienna aura
Jesień to nie tylko spacery wśród złocących się liści. Nierzadko przechadzkom towarzyszy deszcz i zimne, wilgotne powietrze. Po takiej „mokrej” przechadzce zawsze wycieraj psa do sucha. Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność i nie przegrzewaj psiaka w domu! Legowisko tuż obok kaloryfera to nie jest najlepszy pomysł – zwłaszcza, że różnica temperatur po wyjściu na zewnątrz będzie wówczas jeszcze wyższa.
Psiaki małych ras i te nieposiadające podszerstka warto zaopatrzyć w odpowiednio dobrany kubrak. W sklepie Naszezoo.pl znajdziesz ogromny wybór psich ubrań na każdą okazję. Z pewnością znajdziesz tam odpowiedni strój dla czworonoga na jesienną aurę.
Przez zmienną pogodę jesień może zniechęcać do codziennych dłuższych spacerów z pupilem. Nie warto z nich jednak rezygnować! Regularna aktywność fizyczna przekłada się na zdrowie psychiczne naszych psów. Spacery w chłodniejszej aurze służą także budowaniu odporności psiaka i pozwalają mu przywyknąć do nowych warunków pogodowych.

Uwaga na insekty!
Twój pupil uwielbia szarżować w stosach suchych liści? Po takim spacerowym szaleństwie koniecznie dokładnie obejrzyj jego sierść. Choć dni są coraz chłodniejsze, pod stertami jesiennych liści wciąż mogą kryć się insekty, które tylko czekają na to, by zadomowić się w sierści Twojego ulubieńca!

Mamy nadzieję, że ten post rozwieje wszelkie wątpliwości co do tego, jak dbać o psa jesienią. Jak widać, wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków, by wraz z pupilem cieszyć się złotą, polską aurą.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

ten + 14 =