Rasy kotów: kot brytyjski

Wokół wielu ras kotów krążą rozmaite historie, nierzadko wręcz mity, które mają wyjaśniać ich pochodzenie. Historia tej rasy jest znana – protoplaści zostali przetransportowani do Europy z północnej Afryki, a konkretnie z Egiptu. Ich gęste, miękkie futro w dotyku przypomina plusz. Szanowni państwo, oto kot brytyjski, zwany także żywym pluszakiem!

Choć bywają nazywane pieszczotliwie „misiami”, to, podobnie jak inne zwierzęta, potrzebują fachowej opieki i uwagi właściciela. Dla wszystkich nowych (i nie tylko!) posiadaczy tego pięknego zwierzaka przygotowałem mały poradnik. Zapraszam do lektury.

Charakterystyka

Tułów zwierzaka powinien być dość krótki, z szeroką piersią. Łapy są krótkie, aczkolwiek mocne, szerokie i zaokrąglone. Ogon, który zdobi opisywaną rasę jest zazwyczaj gruby u nasady i zaokrąglony na końcu. Kot brytyjski British cat isolated on whiteposiada dość charakterystyczną głowę. Jest ona masywna i okrągła. Policzki są okrągłe. Nos zwierzaka jest krótki i prosty, załamany przy połączeniu. Aby dopełnić owalny kształt głowy, uszy są małe i zaokrąglone przy końcu. Największym atrybutem brytyjczyka jest z pewnością jego piękne futro. Charakteryzuje je lekko szorstka, lecz nie ostra struktura. Choć standard mówi, że kociak powinien mieć futro w jednym kolorze (nie biorąc pod uwagę odmian pręgowanych), to każdy pupil jest wyjątkowy i idealny dla swojego właściciela.

 

Pielęgnacja

Wspomniana rasa nie wymaga szczególnych zabiegów. Pielęgnacja, jakiej wymaga kot brytyjski nie jest wymagająca. Można wręcz rzec, że jest bardzo prosta. Najważniejszą czynnością jest odpowiednie dbanie o futro. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie zgrzebło lub grzebień. Zaleca się, aby przeczesywać sierść co najmniej jeden raz w przeciągu tygodnia. Regularnie wykonywana czynność sprawi, iż Twój pupil nie będzie wylizywał ze swojego futra martwych włosów. Pamiętaj, że koty nie powinny być myte. Jedynym wyjątkiem są kąpiele lecznicze zalecane przez weterynarza. Również uszy czworonoga powinny być czyszczone jedynie raz na jakiś czas. Najlepiej użyć w tym celu specjalistycznych chusteczek, które nadają się także do oczyszczania kocich uszu i łapek, oraz specjalnego płynu. O pielęgnacji kota, przeczytasz więcej tutaj.

 

Prawidłowe żywienie

Pokarm, który podajemy zwierzętom ma bardzo duży wpływ na ich prawidłowy rozwój oraz zdrowie. W celu zapewnienia pupilowi jak najlepszych warunków warto dokonać weryfikacji składu popularnych karm. Istnieją pokarmy, które przeznaczone są specjalnie dla opisywanej rasy. Kot brytyjski nie jest wymagający, dzięki czemu, jeśli dysponuje się sporą ilością wolnego czasu, można własnoręcznie przygotowywać posiłki. Z pewnością odpowiednią podstawą zbilansowanej diety może być sucha karma dla kota. Mają one kilka zalet – koty podczas przeżuwania pokarmu ćwiczą mięśnie szczęki. Ponadto, sucha karma dla kota doskonale usuwa kamień nazębny. Marka Royal Canin przygotowała pokarmy przeznaczone dla młodych i dorosłych czworonogów tej rasy. Oczywiście, nie wyklucza to podawania kiciusiowi innych pokarmów. Mokra karma dla kota front view of cat looking uprównież może być świetnym uzupełnieniem zwierzęcej diety. Musisz jednak uważać, aby nie podawać tego typu jedzenia zbyt często, gdyż może to grozić sensacjami żołądkowymi. Warto jednak pamiętać, aby przed podaniem pokarmu przeczytać jego skład i dawkowanie. Oczywiście dobrej jakości posiłek powinien być bogaty w białka zwierzęce oraz tłuszcze. Najlepiej, aby zawierał on jak najmniej pszenicy i kukurydzy, które są zwykłymi wypełniaczami karmy. Co więcej koty nie potrafią wytwarzać samodzielnie aminokwasów egzogennych, takich jak między innymi tauryna czy lizyna. Niemniej źródłem wszystkich aminokwasów egzogennych jest mięso. Warto pamiętać, aby jak najrzadziej podawać wieprzowinę. Najlepiej całkowicie wyeliminować ją z kociej diety. O żywieniu kotów przeczytasz więcej tutaj.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

1 komentarzNapisz komentarz

  • Koty brytyjskie są super, nie tylko z wyglądu ale i charakteru. Są bardzo inteligentne, można je nauczyć niektórych poleceń jak u psa 🙂

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

nineteen − 3 =