Jak prawidłowo obciąć psie pazury?

Przechodzą Cię ciarki na samą myśl o obcinaniu pazurków Twojego zwierzaka? Możesz być pewien, że jego też…  Od czasu do czasu niestety jest to konieczne, ponieważ nieobcinane pazurki mogą być przyczyną bólu, poważnych urazów,  a nawet zapalenia skóry. Nikt przecież nie chce aby jego pupil cierpiał i się męczył, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ich stanu.

Jak zatem zminimalizować u zwierzęcia stres związany z obcinaniem pazurów, a tym samym zminimalizować go u Ciebie?

Pierwsza najważniejsza zasada:

Zachowaj spokój!

Jeśli masz z tym związane przykre doświadczenia, postaraj się nie denerwować – wszystkie zwierzęta instynktownie wyczuwają czy jesteś zdenerwowany. Jeśli się stresujesz one też zaczną, a w efekcie będą się wyrywać, drapać, a nawet mogą Cię boleśnie pogryźć.

Spróbuj się odstresować, pozytywnie nastawić, weź głęboki wdech i najpierw przeczytaj nasz poradnik, by upewnić się czy robisz to dobrze.

Jak długie powinny być psie pazury?

Paznokcie psiaka powinniśmy obcinać tak by nie uszkodzić miazgi – im dłużej paznokcie nie są obcinane, tym miazga bardziej się rozrasta. Podczas regularnego obcinania miazga zaczyna się cofać, a Ty możesz bardziej skracać paznokcie.

Optymalna długość pazurów u psa to taka ,w której pies stojąc nie dotyka nimi podłogi, a podczas chodzenia nie słychać stukania.

 

Czego używać do obcinania psich pazurów?

Do obcinania psich pazurów najlepiej sprawdzają się stworzone do tego cążki. Ich specjalne wyprofilowanie pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się dużej części paznokcia. W ofercie naszego sklepu znajdziecie szeroki wybór  akcesoriów do pielęgnacji, jednym z nich jaki możemy zaproponować i polecić są nożyczki marki Trixie. Akcesorium wykonane ze stali nierdzewnej o wysokiej jakości pozwoli Ci na użytkowanie przez długi czas. Element za który chwytamy nożyczki został pokryty antypoślizgową gumą, byś mógł pewnie trzymać je w dłoni bez obawy, że się wyślizgną.

Jak odstresować psa?

Dobra atmosfera jest kluczowa podczas tego nieprzyjemnego zabiegu. Co możesz zrobić aby nie budować napięcia?

  • Nie stresuj się – pies to wyczuje,
  • Mów do psa miłym tonem,
  • Głaszcz go i chwal,
  • Możesz przygotować smakołyki i po każdym pazurku podawać go zwierzakowi, dodatkowo chwaląc go,
  • Staraj się wcześniej przyzwyczaić go do dotykania przez Ciebie jego łap i do narzędzi jakimi będziesz operował,
  • Zadbaj o to aby w miejscu, w którym będziesz to robić nie było czynników rozpraszających uwagę psa,
  • Możesz poprosić o pomoc drugą osobę, która w tym czasie będzie głaskała psa, lub podawała mu smaczki,
  • Nie szarp psa za łapy, staraj się być bardzo delikatnym,
  • Jeżeli pies chce uciekać, nie przytrzymuj go na siłę.

Jak nie zrobić psu krzywdy?

Podczas nieumiejętnie wykonanego zabiegu obcinania mogą wystąpić skaleczenia, jak im zapobiec?

Jeśli pies zaczyna się wyrywać, odsuń szybko cążki. Możesz przez przypadek skrzywdzić psa, przystąp do obcinania wtedy kiedy Twój pies jest spokojny i nie wykonuje żadnych gwałtownych ruchów.

By nie uszkodzić miazgi, pazury można podświetlić latarką. Przypatrz się uważnie jego pazurom i ustal gdzie zaczyna się żywa tkanka. Jeśli jednak pazury są pigmentowane, musisz wtedy ostrożnie zbadać pazurki swoim wzrokiem – każde naruszenie wrażliwej tkanki miękkiej to dla psa duży ból.

Pielęgnacja psich łap nie musi być traumatyczna!

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

4 × 2 =