Dlaczego mój pies wszystko gryzie?

Czy ten problem dotyczy także Ciebie? Jeśli tak i chciałbyś wiedzieć dlaczego tak się dzieje, ten artykuł będzie dla Ciebie idealny.

Młody psiak zagościł w Twoim domu? A może Twój pies zaczął się nietypowo zachowywać, a Ty nie masz pojęcia dlaczego? Przychodzimy z pomocą, abyś mógł uratować swoje meble, buty i dywany. Problem gryzienia wszystkiego przez psa dotyczy wielu właścicieli czworonogów. Niektórzy nie są w stanie poradzić sobie ze swoim pupilem i zrozpaczeni szukają pomocy.  Dlaczego zatem pies zaczął gryźć i niszczyć przedmioty w domu? Powodów może być kilka:

Młody psiak gryzie co popadnie, ponieważ rozpoczęła się u niego wymiana zębów mlecznych na stałe.

Jest to jeden z głównych powodów dla którego młode osobniki rzucają się na nasze buty. Ich potrzeba gryzienia jest całkowicie naturalna – podczas wyrastania zębów ich dziąsła zaczynają intensywnie swędzić, jednocześnie może temu towarzyszyć nieprzyjemny ból oraz irytacja. Wymiana ząbków trwa około 3 miesięcy, dlatego w tym czasie by ulżyć czworonogowi oraz ocalić meble, podaruj mu specjalną zabawkę do gryzienia i żucia. Najlepiej sprawdzą się tutaj wszelkie zabawki z wypustkami masującymi dziąsła. 

Pies może zacząć gryźć wszystko z tęsknoty.

Pandemia również bardzo wpływa na nasze zwierzaki. Praca zdalna umożliwiła nam bliski kontakt z naszymi czworonogami. Byliśmy wtedy praktycznie 24h w domu, a nasz wierny przyjaciel razem z nami. W trakcie luzowania obostrzeń i powrotu do biura, nasze psiaki z pewnością czuły się zdezorientowane! Ukochany Pan/Pani cały czas byli w domu, podrapali za uszkiem, zawołali, pogłaskali a teraz?! Znikają nagle na kilka godzin, bez zapowiedzi, bez ostrzeżenia! To może być prawdziwa trauma dla naszego zwierzaka.

Nie mamy wpływu na sytuacje epidemiologiczną, ale możemy mieć wpływ na zachowanie i samopoczucie naszego pupila. Jak zatem oswoić psa z faktem, że jego ukochany Pan znów zacznie znikać z domu? Należy go do tego stopniowa przyzwyczajać. Staraj się pozostawiać psa samego, na krótkie okresu czasu, a następnie wydłużaj czas swoich nieobecności. Kiedy chciałbyś wyjść z domu, pamiętaj by zapewnić psiakowi zabawkę, na której będzie mógł skupić swoją uwagę.

Pies może zacząć gryźć ze stresu.

Właśnie się przeprowadziliście? Wróciliście od weterynarza? W domu pojawiło się nowe zwierzę lub dziecko? A może ktoś niestety odszedł? Sytuacje te są stresujące dla ludzi, ale dotykają one także nasze zwierzęta. Ich naturalnym sposobem na odreagowanie, jest gryzienie i rzucie, które pozwala im się skutecznie uspokoić i ochłonąć. Sposobem na poradzenie sobie z psim stresem, jest wspieranie swojego psa – regularnie go głaskaj, zwracaj na niego uwagę, zapewnij mu zabawkę na której będzie mógł odreagować i podrzucaj mu uspokajające przysmaki.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się także mata spowalniająca jedzenie – Lickimat. Pasta lub mokre jedzenie, które dostaje się pomiędzy wypustki maty, powoduje, że psiak musi się nieźle wykazać by wszystko wydostać. Wypustki masują język psa, uwalniając tym samym endorfiny i działając odstresowująco.

Pies może zacząć gryźć z nudów.

Pozostawianie psa samotnie na długie godziny jest fatalnym pomysłem. Psiaki, tak jak ludzie potrafią się nudzić. Dlatego jeśli zostawiamy psiaka samego, bez zapewnienia mu rozrywki, możesz się spodziewać iż po powrocie do domu poduszki, kapcie i inne rzeczy będą w strzępkach.

Jeśli zatem musisz wyjść do pracy i pozostawić pupila samego w domu, zawsze pamiętaj by zapewnić mu zabawki, które zabiją jego nudę.

 

Jak widać powodów przez które nasz pupil rozrabia może być wiele. Jeśli zatem zależy nam na dobru naszego zwierzaka i jednocześnie chcemy ocalić meble, powinniśmy przyjrzeć się źródłu naszego problemu.

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

4 × 5 =