Chipowanie psa i kota – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się nad zachipowaniem swojego pupila? Nie jesteś pewien czy to na pewno bezpieczne rozwiązanie, a może obawiasz się, że to znacznie obciąży Twój budżet?

Właściciele czworonogów często nie decydują się na zachipowanie zwierzęcia z obawy o zdrowie pupila – czy jednak właściwie? Nie!

To nic strasznego! Nie musisz się obawiać, że Twój pupil będzie cierpiał. Poziom bólu podczas chipowania jest porównywalny ze zwykłym zastrzykiem – zwierzak może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort. To całkowicie bezpieczny i prawie bezbolesny zabieg przeprowadzany przez weterynarza. Mały chip w żaden sposób nie powoduje dyskomfortu u zwierzęcia, a jego aplikacja trwa dosłownie chwilę.

Czym jest chip?

Chip to rodzaj małego mikroprocesora, umieszczonego w bezpiecznej dla psa kapsułce, jego wielkość określa się jako zbliżoną do ziarenka ryżu.

W tym mikroprocesorze koduje się  unikalny, 15-cyfrow kod przypisany do zwierzęcia. Jego odczyt jest możliwy wyłącznie w lecznicach weterynaryjnych. Weterynarz wyszukuje kod zwierzęcia w specjalnej bazie danych, gdzie znajdują się informacje umożliwiające kontakt z właścicielem.

W jakim celu chipuje się zwierzę?

Chipowanie zwierzęcia jest obowiązkowe jeśli zamierzamy wyjechać z psem do obcego kraju. Podczas międzynarodowych podróży, każde zwierzę musi mieć swój własny paszport w którym znajduje się numer identyfikacyjny chipa.

Chip znacznie zwiększa szansę na odnalezienie naszego ukochanego przyjaciela, jeśli ten się zgubił.

Jak wygląda chipowanie zwierzaka?

Przyjrzyjmy się temu zabiegowi krok po kroku:

  • Weterynarz musi sprawdzić czy pod skórą zwierzęcia nie znajduje się już inny chip. Do tego celu używa specjalnego czytnika. Często zdarza się iż hodowcy chipują
    młode niedługi czas po ich narodzinach, zabieg chipowania dokonuje także wiele schronisk.
  • Jeżeli pupil nie został zachipowany, lekarz weterynarii przystępuję do zgolenia sierści w miejscu w którym umieści chip. Zazwyczaj jest to miejsce w okolicy karku lub między łopatkami.
  • Weterynarz przystępuje do umieszczenia chipa znajdującego się w małej, sterylnej kapsułce, pod skórą za pomocą specjalnego aplikatora,
  • Po zaaplikowaniu, lekarz sprawdzi czy został on umieszczony prawidłowo oraz czy możliwy jest odczyt zakodowanych informacji.

Jaki jest koszt chipowania zwierzęcia?

Gabinety weterynaryjne mają dosyć zróżnicowane ceny tego zabiegu. Przedział cenowy waha się od 50 do 250 zł. Jeśli adoptujemy psa ze schroniska dopytajmy o jego zachipowanie, niektóre schroniska oferują ten zabieg za darmo.

Możemy także na bieżąco śledzić informacje na ten temat, dotyczące naszego miasta. Niektóre samorządy wyznaczają specjalny budżet na sterylizację, kastrację  i chipowanie zwierząt, dzięki czemu możesz zadbać o czworonoga bez ponoszenia kosztów.

By mieć gwarancję prawidłowego funkcjonowania chipa, ten powinien być dobrej jakości, a sama aplikacja przeprowadzona umiejętnie. Przed wyborem lecznicy w jakiej zdecydujemy się na wszczepienie chipa, dobrze jest poczytać opinie.

Czy warto zachipować zwierzaka? Zdecydowanie! Czy musimy się obawiać się tego zabiegu? Absolutnie!

O autorze Zobacz wszystkie artykuły

Redakcja

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

14 − 6 =